Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie – od czego zacząć?

Rusztowania spełniają niezwykle istotną funkcję w budownictwie – remontach czy pracach elewacyjnych. Czy istnieje jeden typ rusztowań? Oczywiście, że nie! Mnogość typów rusztowań jest zadziwiająca i pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników na placach budowy. Jakie są rodzaje rusztowań i ich zastosowanie? Odpowiedź poznasz w naszym artykule!

Rodzaje rusztowań budowlanych i ich zastosowanie

Odpowiedni dobór rusztowania jest istotny, bo wprowadza porządek oraz bezpieczeństwo. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, weź pod uwagę kilka czynników. Zastanów się nad swoim projektem. Z jakimi trudnościami będziesz się zmagać? Na jakie warunki będziesz narażony? Czy rusztowania będą musiały znosić większe obciążenia? Czy muszą być szczególnie odporne na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne? To ważne pytania, o których często zapominamy. Tymczasem dobór rusztowania jest połową sukcesu podczas prac budowalnych. 

Typy rusztowań 

Jeśli poszukujesz rusztowania do przeprowadzenia remontu, budowy domu czy innych prac, warto przyjrzeć się bliżej typom rusztowań. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci podjąć decyzję dotyczącą tego, które konkretnie rusztowanie będzie odpowiednie. Jakie są typy rusztowań? Do podstawowych należą:

Rodzaje rusztowań elewacyjnych

Rusztowania różnią się od siebie konstrukcją oraz przeznaczeniem. Do bardzo popularnych rusztowań, które znacznie ułatwiają pracę na wysokości, należą rusztowania ramowe. To rozwiązania, które zapewniają prostotę montażu i dobrze sprawdzają się jako rusztowania elewacyjne. Mają stabilną konstrukcją, która sprawia, że dużo łatwiej jest zachować bezpieczeństwo na wysokości.

Jeśli chodzi o rodzaje rusztowań elewacyjnych, sprawdzą się tutaj także rusztowania jezdne. Ich zaletą jest to, że można łatwo zmienić ich pozycję – poprawić, skorygować i przystosować do prac przy elewacji budynków.

Rodzaje rusztowań metalowych

Jeśli chodzi o rusztowania metalowe – stajemy tutaj przed wyborem – stal czy aluminium? Wybór zależy oczywiście od tego, jaki mamy budżet i oczekiwania względem rusztowań. Lekkie rusztowania aluminiowe ułatwiają transport oraz montaż. Natomiast rusztowania stalowe są cięższe, ale również bardzo wytrzymałe. 

Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj rusztowań metalowych będzie dla Ciebie najlepszy, zwróć także uwagę na ich nośność. Z jakimi obciążeniami będziesz zmagać się podczas prac budowlanych? 

Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie – gdzie stawiać rusztowania?

Rusztowania stawiamy przede wszystkim w miejscach, które zapewniają stabilne podłoże. Najlepiej byłoby, gdyby teren był wyrównany i przygotowany do znoszenia większych obciążeń. Jeśli masz ograniczoną wiedzę i Twój projekt może się zmieniać – możesz postawić na rusztowanie jezdne, dzięki któremu zmienisz położenie rusztowania bez większych trudności. 

Rusztowania to temat rzeka, ale z pewnością warto je poznać, bo to się opłaci.