Montaż i demontaż rusztowania – jak się za to zabrać?

Montaż i demontaż rusztowania wbrew pozorom wcale nie należy do najprostszych działań. Wiele oczywiście zależy od typu rusztowania. Mogą to być rusztowania jezdne, modułowe, ramowe, podporowe – możliwości jest sporo. Jak zabrać się za stawianie rusztowania i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Montaż rusztowań – zanim zaczniesz

Jeśli chodzi o montowanie rusztowania – bardzo istotne jest planowanie. Zastanów się, jaki obszar będą uwzględniały Twoje prace. Czy dostęp do tego miejsca jest łatwy czy trudny? Zastanów się także nad tym, jak wyglądał podłoże – będzie bowiem musiało znieść solidne obciążenie. Jeśli chodzi o konkrety, pamiętaj o tym:

  • Sprawdź, w jakim stanie technicznym są elementy konstrukcji.
  • Przygotuj odpowiednie narzędzia oraz zabezpieczenia. 
  • Przeczytaj dokumentację techniczną rusztowania, dzięki czemu poznasz instrukcję montażu.

Montaż rusztowań – krok po kroku

Montaż standardowego rusztowania przebiega na ogół w zbliżony do siebie sposób. Można opisać go w kilku krokach:

  • Ustaw ramy bazowe  na stabilnych podłożu. Powinny być wypoziomowane, aby konstrukcja była stabilna.
  • Łącz pionowe ramy z poziomymi pomostami. Kontroluj stabilność konstrukcji.
  • Zamontuj zabezpieczenia, takiej jak siatki ochronne, barierki czy poręcze – bezpieczeństwo Twoich pracowników jest najważniejsze.
  • Kontrola – upewnij się, że wszystkie połączenia są poprawnie zamontowane i że rusztowanie jest stabilne.

Demontaż rusztowań – o czym pamiętać?

Po montażu i zakończeniu prac budowalnych przychodzi w końcu moment na demontaż rusztowania. Jak się za to zabrać, aby było sprawnie i bezpiecznie?

  • Zacznij od usunięcia zabezpieczeń – już nie będą potrzebne. 
  • Demontuj kolejne elementy rusztowań, przesuwaj je za pomocą lin albo systemu transportowego, który posiadasz. Istotne, żeby było bezpiecznie.
  • Elementy rusztowania składuj w jednym miejscu – dzięki temu unikniesz uszkodzeń i zaoszczędzisz sobie kłopotu z organizacją przy kolejnym rozstawianiu rusztowania. 

Montowanie rusztowań – czy dzwonić po fachowca?

Stawianie rusztowania wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia, jednak jeśli Twoi pracownicy zajmują się budowlanką, poradzą sobie z montażem bez problemu. Jeśli jednak działasz w pojedynkę albo nie masz możliwości rozstawienia rusztowania, możesz oczywiście zgłosić się do fachowca. Najlepiej porozmawiać z firmą, od której wynajmujesz rusztowanie. Z pewnością Ci doradzi, a Ty zadbasz o bezpieczeństwo podczas prac budowlanych. 

Stawianie rusztowania – pamiętaj o bezpieczeństwie

Jeśli chodzi o montaż i demontaż rusztowań – bezpieczeństwo zawsze stawiaj na pierwszym miejscu. Prace na wysokości bywają wymagające. Z tego względu rusztowanie zawsze powinno być najwyższej jakości, a jego montaż powinien odbywać się zgodnie z instrukcją. 

Jeśli nie masz doświadczenia w rozstawianiu rusztowania – nie bój się poprosić o pomoc kogoś, kto się na tym zna. Pamiętaj, że kto pyta, nie błądzi. W przypadku montażu rusztowań kwestie bezpieczeństwa mają ogromną wagę. Nie lekceważ ich!