Uprawnienia na montaż rusztowań – jak się je zdobywa?

Prace związane z montażem i demontażem to poważna sprawa. Źle rozstawione rusztowanie stanowi duże niebezpieczeństwo, nie tylko dla osób na nim pracujących, ale także dla przechodniów. Uprawnienia na montaż rusztowań poprzedzone są więc solidnym przygotowaniem. Dzięki temu praca na rusztowaniach jest dużo bezpieczniejsza. Jak zdobyć uprawnienia montażysty rusztowań i czy jest to trudne? Odpowiadamy w artykule.

Uprawnienia montażysty rusztowań – dalczego warto?

Jeśli chcesz profesjonalnie montować rusztowania – uprawienia są tutaj niezbędne. W Polsce zdobywanie uprawnień montażysty jest regulowane przepisami. Ich celem jest oczywiście ochrona zdrowia i zapewnienie bezpieczeństwa podczas prac remontowych. Stabilna konstrukcja to klucz do sukcesu podczas prac budowlanych, elewacyjnych czy jakichkolwiek innych. 

Uprawienia na montaż rusztowań są wymogiem prawnym, więc warto mieć je choćby dlatego. Mając odpowiednie kwalifikacje, jako monter poradzisz sobie zdecydowanie lepiej. Ocenisz stabilność konstrukcji i zapobiegniesz zagrożeniom. Odbycie kursu na montaż rusztowań poszerza także horyzonty i zwiększa Twoje możliwości na rynku pracy. 

Uprawnienia na montaż rusztowań – jak je zdobyć?

Aby zdobyć uprawnienia, należy odbyć kurs na montaż rusztowań. Zanim jednak do niego przystąpisz, musisz spełnić określone wymagania: 

  • ukończone 18 lat,
  • przynajmniej podstawowe wykształcenie,
  • brak przeciwwskazań zdrowotnych.

Jeśli spełniasz wymagania – możesz przystąpić do kursu na montaż rusztowań. Na jego zakończenie przeprowadzany jest egzamin. Jeśli go zaliczycz – otrzymasz certyfikat i będziesz mieć uprawnienia montażysty rusztowań. Montaż i demontaż rusztowań będzie Twoją specjalizacją. 

Kurs na montaż rusztowań – przebieg

Jak właściwie przebiega kurs na montaż rusztowań? Jeśli spełnisz omówione już wymagania dotyczące wieku, wykształcenia i zdrowia – rozpoczniesz kurs od dużej dawki wiedzy – teoretycznej i praktycznej. Co czeka Cię na szkoleniu? Między innymi:

  • wiedza o zasadach montażu i demontażu rusztowań,
  • omówienie rodzajów i budowy rusztowań,
  • przepisy BHP, 
  • omówienie kwestii ryzyka związanego z pracą na rusztowaniach.

Co dalej? Przychodzi czas na egzamin. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Bez obaw – wcześniejsze szkolenie dobrze Cię do niego przygotuje. Jeśli otrzymasz pozytywny wynik – certyfikat i książeczka operatora trafią do Twoich rąk. Gratulacje!

Zasady montażu rusztowań – BHP najważniejsze

W pracy z rusztowaniem dobrze jest pamiętać o podstawowej zasadzie. Kwestie bezpieczeństwa to poważna sprawa. Praca na rusztowaniach może być niebezpieczna. Właściwy montaż rusztowania ogranicza ryzyko wypadku do minimum. Ważne są kontrole rusztowań – przeglądy stanu technicznego oraz trzeźwy umysł. Do tego właśnie między innymi przygotowuje kurs na montaż rusztowań. Pomaga on wyszkolić specjalistę, który zna się na rusztowaniach różnego typu i potrafi szybko reagować. Ważne, aby stosować się do zasad montażu rusztowań i mieć oczy szeroko otwarte.