Bezpieczeństwo pracy jest niezwykle istotne na każdej budowie. Dzięki stosowaniu się do zasad bezpieczeństwa dbamy nie tylko o siebie, ale także o innych. Zasady BHP na rusztowaniach mają szczególną wagę. To praca na wysokości, gdzie bardzo łatwo o błąd. Przeczytaj nasz artykuł o BHP na rusztowaniach i przekonaj się, jak istotna jest to kwestia.
Zasady BHP na rusztowaniach – podstawowe informacje
Rusztowania na placu budowy muszą spełniać określone wymogi – zarówno techniczne, jak i organizacyjne. To ważne – w przeciwnym razie zapanowałby chaos, a praca na rusztowaniu stałaby się niebezpieczna. Każdy etap pracy na rusztowaniach wymaga uwagi i stosowania szczególnych środków ostrożności. Oto podstawowe z nich:
- montaż rusztowania musi być wykonany przez specjalistów – nie ma tutaj miejsca na półśrodki – nieprawidłowy montaż może sprawić, że cała konstrukcja się zawali;
- stabilność to podstawa – solidnie mocowanie sprawi, że na rusztowaniu będzie można bezpiecznie pracować;
- barierki ochronne – poręcze ochronią pracowników przed potencjalnym upadkiem; zapewnią również bezpieczeństwo przechodzącym obok rusztowania.
- regularne kontrole – sprawdzanie stanu technicznego rusztowania musi odbywać się regularnie. Mimo że to wytrzymałe konstrukcje – z biegiem czasu mogą ulegać awariom.
Chcesz dowiedzieć się więcej o rusztowaniach? Kliknij tutaj: Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie – od czego zacząć?
BHP na rusztowaniu – jakie błędy można popełnić?
W pracy na wysokości błąd można popełnić bardzo łatwo. Mimo restrykcyjnych przepisów wciąż dochodzi do wypadków. Pojawiają się one głównie dlatego, że pracownicy i pracodawcy niewłaściwie użytkują rusztowania. Do najczęstszych błędów, popełnianych w pracy na rusztowaniach, należą:
- Niewłaściwy montaż – często działamy w pośpiechu, zdarza się też, że po prostu nie mamy odpowiedniej wiedzy do montażu rusztowań.
- Brak zabezpieczeń – niekorzystanie z siatek zabezpieczających, pasów bezpieczeństwa czy barierek ochronnych to kolejny, duży błąd, który wpływa na bezpieczeństwo pracy.
- Przeciążenie rusztowania – każde rusztowanie ma maksymalne obciążenie konstrukcji, do którego musimy się stosować. W przeciwnym razie rusztowanie może się uszkodzić albo zawalić.
- Praca w trudnych warunkach – chodzi tutaj o warunki atmosferyczne – silny wiatr oraz deszcz utrudniają pracę i znacząco zwiększają ryzyko upadku.

BHP na rusztowaniu – obowiązki
Zasady BHP na rusztowaniach to nie tylko zalecenia – to również obowiązki. Niestosowanie się do nich może powodować konsekwencje nie tylko zdrowotne, ale i prawne. Odpowiedzialność mogą ponosić zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.
BHP na rusztowaniu – obowiązki pracodawcy
Rola pracodawcy jest kluczowa, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa na rusztowaniu. To on dostarcza pracownikom sprzęt i powinien zadbać o to, aby mogli pracować w dobrych i bezpiecznych warunkach. Do obowiązków pracodawcy należy:
- Dostarczenie takich rusztowań, które spełniają wymagania BHP.
- Organizowanie szkoleń i warsztatów, które poprawią bezpieczeństwo na budowie.
- Kontrole techniczne rusztowania – ważne, aby odbywały się regularnie.
Niestosowanie się do zasad BHP na rusztowaniach może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Są to kary finansowe, a nawet odpowiedzialność karna.
BHP na rusztowaniu – obowiązki pracownika
Pracodawca powinien zapewniać bezpieczeństwo, ale swoją rolę na budowie odgrywają również pracownicy. Ważne, aby stosowali się oni do zasad BHP. Ponadto ważne jest:
- Używanie środków ochrony osobistej – kasków czy pasów bezpieczeństwa.
- Zaznajomienie się z instrukcją montażu i użytkowania rusztowania, a także przestrzeganie jej.
- Zgłaszanie pracodawcy wszelkich usterek oraz wszystkiego, co może wpływać na bezpieczeństwo pracy.
- Unikanie pracy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
Współpraca i odpowiednia komunikacja między pracodawcą a pracownikiem jest niezwykle istotna.
Obowiązki | Pracodawca | Pracownik |
Organizacja szkoleń BHP | Tak | Uczestnictwo |
Kontrola stanu rusztowań | Tak | Nie, ale warto zgłaszać usterki, które się zauważy |
Korzystanie ze środków ochrony | Jeśli jest na rusztowaniu | Tak |
Przestrzeganie zasad BHP | Tak | Tak |
Zgłaszanie usterek | To pracodawca musi je rozwiązywać | Tak |
Jakie są konsekwencje ignorowania BHP na rusztowaniach?
Nieprzestrzeganie zasad BHP na rusztowaniach to poważna sprawa. Może bowiem prowadzić do wypadków na budowie. Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia rusztowania spełniającego jakościowe wymogi. Musi także zadbać o to, aby rusztowanie zostało dobrze zamontowane. W przeciwnych razie może spodziewać się kar finansowych.
W poważniejszych przypadkach pracodawca może odpowiadać karnie za narażenie zdrowia i życia pracowników.
Łamanie zasad BHP – konsekwencje dla pracownika
Pracownik, który łamie zasady BHP na rusztowaniach, naraża zdrowie i życie nie tylko swoje, ale także innych osób – nie tylko pracowników. Jeśli wypadek na budowie następuje z winy pracownika – może on nie dostać odszkodowania, a nawet zostać zwolnionym z pracy. Warto więc pamiętać o sobie, o innych i dbać o BHP na rusztowaniu.