Murowanie to jedna z tych prac budowlanych, które zaliczamy do podstawowych i niezwykle istotnych. Murujemy domy jednorodzinne, bloki, obiekty przemysłowe czy komercyjne. W pracach tych niezbędne jest dobrze dobrane rusztowanie. Jakie rusztowanie do murowania sprawdzi się u Ciebie?
Rusztowanie do murowania – dlaczego ma znaczenie?
Praca na wysokości to szczególne wyzwanie. Czasami niewiele brakuje, żeby było niekomfortowe, opóźniało pracę, a nawet, aby było niebezpieczne. Podczas prac murarskich szczególnie istotne jest zadbanie o fundamenty. Jednym z nich jest dobór rusztowania. Dzięki temu Ty lub Twoi pracownicy wiele zyskujecie.
Komfort na pierwszym miejscu
Podczas murowania budynków bardzo istotne jest to, aby zadbać o wygodę i maksymalne ułatwienie sobie pracy. Rusztowanie murarskie pomoże swobodnie dostać się do wszystkich części muru, ułatwi rozprowadzanie zaprawy murarskiej, a w efekcie skróci czas pracy.
Liczy się bezpieczeństwo
Pracując na wysokości, trzeba liczyć się z pewnym ryzykiem, o czym wie każdy, kto podejmuje tę pracę. Na szczęście na bezpieczeństwo możemy wpływać bezpośrednio. Jednym ze sposobów jest korzystanie z rusztowania budowlanego, które spełnia normy BHP, a murowanie jest bezpieczne i wydajne.
Dowiedz się więcej o BHP na placu budowy. Kliknij tutaj: BHP na rusztowaniu – dlaczego jest tak istotne?
Mniej opóźnień, więcej czasu
Rusztowanie murarskie sprawi, że dużo szybciej uwiniesz się z robotą. To naturalne – odpowiednio dobrany do pracy sprzęt sprawi, że Ty i Twój zespół ze spokojem wykonacie swoją pracę. Koniec z niepotrzebnymi przestojami na budowie. W dłuższej perspektywie czas pracy się skróci, a ty obniżysz koszty.
Jakie rusztowanie do murowania wybrać?
Jeśli chodzi o rusztowania murarskie, można usłyszeć o nich bardzo wiele. Rusztowania elewacyjne, budowlane, ramowe, jezdne, a może jeszcze inne? Możliwości jest sporo, ale które z nich sprawią, że murowanie budynku będzie jeszcze efektowniejsze i bezpieczniejsze? Rodzaj rusztowania możesz dopasować do konkretnego zlecenia.
Rodzaj rusztowania | Zaleta | Zastosowanie |
Rusztowanie ramowe (elewacyjne) | Łatwość montażu i dopasowania | Dom jednorodzinny, ściany elewacyjne |
Rusztowanie modułowe | Możliwość dostosowania do bardziej złożonych budynków i różnych kształtów | Renowacje, zabytki, obiekty przemysłowe |
Rusztowanie jezdne | Łatwość transportu rusztowania | Prace na niższych wysokościach |

Rusztowanie do murowanie – co jest istotne?
Stabilność i bezpieczeństwo na rusztowaniu zawsze jest na wagę złota. Decydując się na rusztowanie przystosowane do prac murarskich – możesz sobie tylko pomóc. O czym pamiętać, zanim rozpoczniesz pracę na wysokości?
- Sprawdź nośność i szerokość podestu – ważne, aby zwrócić uwagę na dopasowanie do typowych prac na rusztowaniu – obciążenia cegieł, zaprawy, pracowników i ich komfortowego przemieszczania się po rusztowaniu.
- Zadbaj o BHP – zabezpieczenia rusztowania są obowiązkowe nie bez powodu. Rusztowania murarskie powinny także mieć konkretne certyfikaty, które świadczą o ich użyteczności.
Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, jakie rusztowanie do murowania wybrać, jest ściśle powiązana z wygodą pracowników oraz bezpieczeństwem pracy. I tym zawsze kieruj się w pracy nie tylko na wysokości.