Co to jest rusztowanie warszawskie? Skąd ta nazwa?

Rusztowanie warszawskie – pewnie wielu z nas coś o nim słyszało. To bardzo popularny typ rusztowań, które używane są w naszym kraju. Czym się charakteryzuje i skąd wzięła się jego nazwa? Odpowiedź poznasz w naszym artykule. 

Rusztowanie warszawskie – skąd nazwa?

Jeśli chodzi o to, skąd wzięła się nazwa rusztowania warszawskiego – jest to ściśle powiązane z naszą stolicą. Rusztowania warszawskie zostały pierwszy raz użyte na dużą skalę właśnie w Warszawie. Było to w latach 60. XX wieku. Tego typu rusztowania miały bardzo konkretne zadanie: miały być lekkie, uniwersalne i mieć dobrą cenę.

Rusztowanie warszawskie – z czego się składa?

Rusztowanie warszawskie to konstrukcja wykonana ze stali. Składa się z gotowych ram, które połączone są rurkami poprzecznymi oraz pomostami. Co bardzo ważne – konstrukcja rusztowań sprawia, że mogą być montowane nawet przez jedną osobę. To bardzo wygodna opcja, bo pozwala zaoszczędzić czas, zachowując przy tym wszelkie standardy bezpieczeństwa. Rusztowanie warszawskie najczęściej składa się z:

  • ram stalowych;
  • rurek poprzecznych oraz ukośnych;
  • pomostów roboczych – z drewna albo z metalu;
  • stopy podporowe;
  • kółka, jeśli rusztowanie jest też rusztowaniem jezdnym.

Chcesz dowiedzieć się więcej o montażu i demontażu rusztowań? Kliknij tutaj; Uprawnienia na montaż rusztowań – jak się je zdobywa?

Co musisz wiedzieć o rusztowaniu warszawskim?

Rusztowanie warszawskie należy do grupy rusztowań modułowych. To popularny typ rusztowania, które wykorzystuje się w pracach budowlanych i remontowych. Czeka Cię murowanie, malowanie, tynkowanie albo montaż okien? Rusztowanie warszawskie jest dla Ciebie. 

Ile kosztuje rusztowanie warszawskie?

Cena zawsze nas interesuje. Jak to jest z rusztowaniami warszawskimi? Wiele zależy oczywiście od producenta rusztowań, jakości sprzętu, tego, czy jest nowy, czy używany. Możemy jednak podać ceny – w dużym przybliżeniu. Oto, z jakim cennikiem rusztowań warszawskich możesz się spotkać.

Wysokość rusztowaniaSegmenty rusztowaniaCena 
ok. 2 m1300-500 zł
ok.4 m2600-800 zł
ok. 8 m41200-1800 zł

Rusztowanie warszawskie – do jakiej wysokości?

Wysokość rusztowania warszawskiego może być regulowana i dostosowywana do potrzeb. Z reguły rusztowania te nie przekraczają 6-8 metrów. Stosowanie się do zasad bezpieczeństwa jest tutaj kluczowe. Wysokość bez kotwienia nie powinna przekraczać 5 m. 

Jak usztywnić rusztowanie warszawskie?

Bezpieczeństwo i stabilność podczas prac budowlanych jest na wagę złota. Jak usztywnić rusztowanie warszawskie? Pamiętaj o kilku kwestiach:

  • stosuj ukośne stężenia rurowe, które usztywnią rusztowanie;
  • zamocuj rusztowanie do ściany budynku;
  • dostosuj rusztowanie do nierównego podłoża;
  • stosuj stabilizatory boczne, szczególnie wtedy, gdy na budowie jest wietrznie.

Rusztowanie warszawskie jest prostym rozwiązaniem, dzięki któremu na placu budowy pojawi się pewność, stabilność i łatwość użytkowania. Do prac elewacyjnych czy remontowych na niewielką skalę, tego typu rusztowania są w sam raz.