Rusztowania kojarzą nam się głównie z konstrukcjami przy elewacjach budynku. W rzeczywistości jednak znajdują zastosowanie także w innych miejscach. Również tych trudno dostępnych – takich jak klatka schodowa. Jak ugryźć ten temat i jak zrobić rusztowanie na klatce schodowej? Oto eksperckie porady.
Montaż rusztowania – o czym trzeba pamiętać?
Umiejętny montaż rusztowania to kwestia bardzo istotna. Konstrukcja, o ile wykonana jest prawidłowo, zapewnia stabilność i komfortową pracę. Praca na rusztowaniu to praca na wysokości. Istotne jest, aby wszystkie elementy rusztowania były na swoim miejscu – prawidłowo i mocno zamontowane.
Jeśli zmagasz się z projektem, gdzie rusztowanie musi być zamontowane na klatce schodowej – być może czekają Cię trudności, ale nie takie rzeczy się robiło!
Chcesz dowiedzieć się więcej o montażu i demontażu rusztowania? Kliknij tutaj: Montaż i demontaż rusztowania – jak się za to zabrać?
Jak zrobić rusztowanie na klatce schodowej? Bezpieczeństwo
Klatka schodowa to specyficzne miejsce pracy. Zwykle jest tam ograniczona przestrzeń. Stopnie utrudniają stabilne postawienie rusztowania. Zdarza się również tak, że na klatce po klatce schodowej, niezależnie od prac, muszą przechodzić ludzie. Kwestie bezpieczeństwa są więc tutaj szczególnie istotne. Przestrzegaj więc podstawowych zasad:
- wszystkie elementy rusztowania powinny być zamontowane przez fachowca;
- ważne jest, aby konstrukcja miała stabilne podłoże, a wszystkie części były mocno osadzone;
- sprawdzaj stan techniczny – regularne kontrole wszystkich elementów rusztowania są konieczne i zapewnią większe bezpieczeństwo.
Rusztowanie od ściany – ile centymetrów?
Jedno z podstawowych pytań podczas montażu rusztowań dotyczy kwestii odległości od ściany. To, ile rusztowanie od ściany będzie miało centymetrów, wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy. W przypadku rusztowania na klatce schodowej – odległość powinna wynosić 10-15 centymetrów. Dzięki temu będziesz mieć łatwy dostęp do ściany i możliwość sprawnego operowania narzędziami.
Odległość rusztowania od ściany ma znaczenie
Przygotowania do pracy na rusztowaniu na klatce schodowej obejmują, rzecz jasna, ustalenie odległości. Jeśli rusztowanie będzie za daleko = trudno będzie bezpiecznie wykonywać Ci pracę. Jeśli za blisko – konstrukcja uniemożliwi dotarcie do całej powierzchni ściany. Potrzebny jest więc złoty środek i 10-15 centymetrów w zupełności wystarczą.
Montowanie rusztowań – czego potrzebujesz?
Jeśli przymierzasz się do pracy na klatce schodowej – pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Poza rusztowaniem – przygotuj wszystkie niezbędne materiały, takie jak:
- profile stalowe i aluminiowe – szkielet konstrukcji;
- platformy robocze, skrzynki łączące, które pomogą Ci utrzymać stabilność;
- elementy zabezpieczające – bezpieczeństwo zawsze stawiaj na pierwszym miejscu.
Poza tym zaopatrz się także w niezbędne narzędzia, takie jak klucze, wiertarki, poziomicę czy młotek.

Jak zrobić rusztowanie – krok po kroku
Ustawianie rusztowania na klatce schodowej wymaga umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Jakie kroki musisz podjąć, aby Twoje rusztowanie na klatce schodowej było stabilne i dobrze się na nim pracowało?
Etap | Opis |
Planowanie | Zacznij od pomiarów. Zmierz przestrzeń klatki schodowej i ustal dostępność do ściany |
Montaż rusztowania | Rozpocznij montowanie rusztowania, pamiętając o kwestiach bezpieczeństwa |
Instalacja platform | Montaż platform i elementów zabezpieczających to bardzo ważny krok |
Sprawdź, czy jest bezpiecznie | Upewnij się, że rusztowania zostało zamontowane poprawnie – jest stabilne i bezpieczne |
Montaż rusztowania na klatce schodowej – kluczowe zasady
Montaż rusztowań na klatce schodowej wymaga użycia dedykowanych podpór i stabilizatorów. Ich zadaniem jest rozłożenie ciężaru w sposób równomierny. Sprawi to, że Twoje rusztowanie będzie stabilnie trzymało się jednego miejsca. Pamiętaj, aby podpory dobrze przymocować do powierzchni schodów.
Montowanie rusztowań – wiedza i sprawne działanie
Prace na rusztowaniach przyjmują różne formy i odbywają się zarówno na zewnątrz, jak i w środku pomieszczeń. Niezależnie od tego, gdzie wykonujesz albo zlecasz pracę – zasady BHP są zawsze najważniejsze. Rusztowanie powinno być montowane przez pracowników, którzy przeszli potrzebne szkolenia i testy.
Duże znaczenie ma także praktyka. Doświadczony pracownik wie, jak reagować w trudnych sytuacjach; co zrobić, aby rusztowanie mocno trzymało się podłoża i nie stwarzało zagrożenia. Jest to wiedza bezcenna, a jej zdobycie zajmuje czasami wiele lat.
Jak zrobić rusztowanie na klatce schodowej? Czego się dowiedzieliśmy
Praca na klatce schodowej to zawsze specyficzna przestrzeń. Nietrudno tutaj o wypadek, dlatego miej oczy szeroko otwarte. Pamiętaj, że rusztowanie musi dobrze trzymać się schodów, bo czasami niewiele brakuje, aby konstrukcja się ześlizgnęła. Na rusztowaniach pracuj bezpiecznie, spokojnie i z otwartą głową. Życzymy powodzenia oraz samych bezpiecznych zleceń na rusztowaniach.