Jakie rusztowanie do elewacji? Przegląd rusztowań, który pomoże Ci podjąć decyzję!

Prace elewacyjne potrafią być bardzo dużym wyzwaniem. Poza umiejętnościami – oczywiście ważnymi – istotne jest również posiadanie odpowiedniego sprzętu. Rusztowania elewacyjne ułatwiają codzienną pracę i przyspieszają ją. Pytanie brzmi; jakiego rusztowania konkretnie szukać? Jakie rusztowanie do elewacji będzie najlepsze i czy faktycznie ma to aż takie znaczenie? Sprawdźmy!

Rusztowania elewacyjne – podstawowe informacje

Decydują się na prace przy elewacji budynku, zapewne myślisz o odpowiednim rusztowaniu. Część prac na elewacji można oczywiście wykonać z wykorzystaniem drabiny. Jeśli jednak sprawa jest bardziej złożona – nie ma innego wyjścia. Potrzebne będzie Ci rusztowanie elewacyjne. Dzięki niemu możesz w bezpieczny sposób wykonywać prace na wysokościach. Co równie istotne – prace te będą wykonane dużo szybciej. Po rusztowaniu można sprawnie się przemieszczać. Komfort i bezpieczeństwo pracy to coś, co do zaoferowania mają Ci nowoczesne rusztowania.

Rodzaje rusztowań elewacyjnych

Rusztowanie rusztowaniu nierówne. Dla wielu z nas może wydawać się to zaskakujące, ale nie ma jednego typu rusztowań. Rodzaje rusztowań elewacyjnych dopasowane są do konkretnych działań, które zamierzamy wykonywać na placu budowy. Czym różnią się rusztowania? Konstrukcją., a także materiałem, z jakiego zostały wykonane. Jeśli zastanawiasz się, jakie rusztowanie do elewacji będzie dla Ciebie najlepsze, poniżej przedstawiamy przykłady rusztowań, na które warto zwrócić uwagę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach rusztowań, kliknij tutaj: Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie – od czego zacząć?

Rusztowania elewacyjne stalowe

Rusztowanie wykonane ze stali jest świetnym wyborem, jeśli zależy Ci na wytrzymałości i stabilności rusztowania. Tego typu rusztowanie dobrze sprawdzi się, jeśli zamierzasz wykonywać cięższe prace budowlane. Rusztowania elewacyjne stalowe dobrze sprawdzą się w trudnych warunkach. Będą jednak wymagać więcej siły – są cięższe, na co warto zwrócić uwagę przy transporcie.

Rusztowania elewacyjne aluminiowe

Rusztowania elewacyjne aluminiowe są lżejsze od ich stalowych odpowiedników. Są bardzo dobre do szybkich, krótkoterminowych projektów. Cechuje je łatwość montażu i demontażu. Zastosowanie do produkcji aluminium sprawia, że są odporne na korozję. Jeśli zależy Ci na tego typu rusztowaniu – zwykle musisz liczyć się z wyższym kosztem. 

Rusztowania modułowe

Rusztowania modułowe są bardzo wszechstronne i uniwersalne. Ich ważną zaletą jest fakt, że istnieje możliwość dowolnej konfiguracji rusztowania. To szczególnie przydatne wtedy, gdy zamierzasz rozpocząć pracę przy budynku o niestandardowym kształcie. Rusztowanie modułowe zapewni Ci stabilność, ale jest to również opcja droższa, jeśli porównamy ją ze standardowymi rusztowaniami.

Rusztowania przejezdne

Mobilne rusztowania to świetna sprawa, jeśli pracujesz przy elewacji budynku, który nie jest wysoki. Rusztowanie na kółkach zapewni Ci łatwość przemieszczania się. Rusztowania te najczęściej wykonane są z aluminium, co oznacza niższą wagę. Należy jednak pamiętać, że im wyższe jest rusztowanie na kółkach, tym mniej stabilne. 

Elementy rusztowania elewacyjnego

Aby zrozumieć, jakie rusztowanie do elewacji jest najlepsze, dobrze jest poznać elementy rusztowania. Każde rusztowanie złożone jest z elementów konstrukcyjnych, które zapewniają stabilność i wydajność. O funkcjonalności rusztowania decydują:

  • ramy nośne – to podstawa konstrukcji rusztowania;
  • podesty robocze – to po niej przemieszczają się robotnicy;
  • poręcze – bardzo ważne elementy, które zapewniają większe bezpieczeństwo;
  • kotwy i podpory – zapewniają stabilność konstrukcji;
  • drabiny – dzięki nim dostęp do wyższych poziomów rusztowania jest łatwiejszy.

Jakie rusztowanie do elewacji wybrać?

Wybór konkretnego rusztowania do elewacji jest kwestią, którą warto przemyśleć. Jakie rusztowanie będzie najlepsze dla Ciebie i Twoich pracowników? To zależy. Przy wyborze rusztowania do elewacji, zwróć uwagę na poniższe kwestie.

KryteriumOpcjaJakie rusztowanie?
Rodzaj pracCiężkie prace budowlaneRusztowanie stalowe
 Lżejsze prace budowalneLekkie rusztowanie aluminiowe
Wysokość budynkuNiski budynekDowolne rusztowanie do elewacji o prostej konstrukcji
 Wysoki budynekStabilna, zaawansowana konstrukcja rusztowania elewacyjnego
BudżetBez ograniczeńRusztowanie aluminiowe
 OgraniczonyTańsze rusztowanie stalowe

Bezpieczeństwo pracy na rusztowaniach

Przy wyborze rusztowania do elewacji budynku, pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności sprawdź stan techniczny rusztowania. Jeśli jest Twoje – o bezpieczeństwo rusztowania musisz dbać na własną rękę. Rusztowania mogą być także wypożyczane. W takiej sytuacji upewnij się, że jego stan techniczny pozwala swobodnie z niego korzystać.

Przywiązuj również uwagę do montażu rusztowania. Zadbaj o to, by rusztowanie stawiała osoba kompetentna, mająca doświadczenie w tym zakresie. Rusztowanie powinno stać na stabilnym podłożu i być zamocowane według wskazówek producenta rusztowań. Pamiętaj o BHP i o tym, aby zapewnić osobom pracującym na rusztowaniu dobre warunki.